BALÓNKOVÁ AORTÁLNÍ VALVULOPLASTIKA
Pro balónkovou aortální valvuloplastiku se používá zkratka BAV (baloon aortic valvotomy).
Procedura
Jedná se o dilataci balónu zavedeného perkutánní cestou do aortálního anulu, tedy do degenerované aortální chlopně. Jeho roztažení vede ke zvětšení residuálního ústí nemocné aortální chlopně a ke zmenšení překážky krevnímu toku při systole komory, čímž dojde ke snížení gradientů mezi levou komorou a aortou.
Velikost balónu je volena podle velikosti aortálního anulu, běžně se používá velikost 18–23(25) mm. S velikostí balónu souvisí velikost zaváděcího instrumentária. V současnosti je možné provést BAV i přes 8F zaváděcí pouzdro (sheath).
Podobně jako u vlastní TAVI procedury je součástí BAV rychlá stimulace komor, která omezí srdeční výdej a zamezí nebo minimalizuje rizika dislokace insuflovaného balónu do aorty. Cílem BAV je snížení gradientů mezi levou komorou a aortou (LV-Ao) na poloviční hodnoty proti výchozím. Efekt BAV je přechodný, k návratu k původním gradientům dochází obvykle do 3–6 měsíců.
KOMPLIKACE
Mezi komplikace metody BAV se řadí:
● krvácivé komplikace z tepenného přístupu,
● cévní mozková příhoda,
● arytmie, včetně postižení atrioventrikulárního (AV) uzlu při vlastní BAV s následnou AV blokádou vyššího stupně,
● ruptura aortálního anulu s nutností emergentní otevřené operace.
Indikace
Principem indikace k BAV je snaha o zmírnění těžké a kritické aortální stenózy v situaci, která nedovolí kauzální a „komplexní“ řešení pomocí chirurgické náhrady aortální chlopně nebo katetrové léčby (SAVR/TAVI).
Nejčastěji se jedná o pacienty, kteří potřebují v krátké době rizikovou nekardiální operaci (zejm. pro nádorové onemocnění), kterou by přítomnost závažné aortální stenózy neumožňovala.
Vzhledem k možným a závažným komplikacím je indikace k překlenující BAV stanovována v rámci obezřetného rozhodnutí „Heart Týmu“.